-1°C całkowite zachmurzenie

Kowala upamiętni 40. rocznicę śmierci księdza Romana Kotlarza

Kiedy: 2016-08-18 , godzina: 17:00 | Gdzie: Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie – Trablicach

18 sierpnia minie 40. rocznica śmierci księdza Romana Kotlarza - kapłana, męczennika i uczestnika radomskich wydarzeń Czerwca ’76.

 

Ksiądz Roman Kotlarz od samego początku był bardzo mocno zaangażowany w sprawę strajkujących robotników. 25 czerwca 1976 roku z własnej woli wziął udział w proteście, a potem wraz z wiernymi modlił się za katowanych, aresztowanych i masowo zwalnianych z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu robotników. Głosił kazania, w których nawoływał do poszanowania ludzkiej pracy, godności i sprawiedliwości. Służby bezpieki szybko zauważyły samozwańczego księdza i postanowiły „zrobić z nim porządek”. Był wielokrotnie przesłuchiwany i katowany do nieprzytomności. Tak w dużym skrócie przedstawia się sylwetka księdza, który ramię w ramię z protestującymi robotnikami, walczył o ich prawa.

W czwartek, 18 sierpnia w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie – Trablicach odbędą się uroczyste obchody z okazji 40. rocznicy śmierci księdza Romana Kotlarza.

- Obchody rozpocznie uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym w Pelagowie –Trablicach o godz. 17:00, którą poprowadzi ksiądz biskup ordynariusz Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik. Pojawi się poczet sztandarowy, a także goście z parafii, w których ksiądz Kotlarz pracował, m.in. Szydłowcu, Mirzcu, Kunowie i Nowej Słupi. Uroczystość ta upamiętni osobę, która oddała się nie tylko swojemu życiu kapłańskiemu, ale także drugiemu człowiekowi: protestującym, a potem internowanym przez władze komunistyczne robotnikom. Za swoje oddanie zapłacił jednak wysoką cenę. Po 25 czerwca 1976 roku był kilkakrotnie nachodzony na plebani, najczęściej w nocy, bity i przesłuchiwany. 15 sierpnia podczas odprawiania mszy zasłabł przy ołtarzu. Został przewieziony do szpitala do Krychnowic. W potwornych mękach zmarł trzy dni później, 18 sierpnia 1976 roku. – przypomina proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie – Trablicach, ksiądz Jan Podsiadło.

Po uroczystej Mszy Świętej, o godz. 18:15 nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych do Izby Pamięci Romana Kotlarza oraz o godz. 18:30 odczytanie uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Kowala.

- W harmonogramie obchodów 40. rocznicy śmierci księdza Romana Kotlarza nie zabraknie części artystycznej. O godz. 18:45 wystąpi Robert Grudzień, który zagra na organach. Po koncercie goście będą mogli udać się na poczęstunek, wziąć udział w prezentacji filmu, pt. ,,I cicho ciało spocznie w grobie”, a także zwiedzić Izbę Pamięci Romana Kotlarza. "Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tych wyjątkowych uroczystościach" – zachęca Zastępca Wójta Gminy Kowala, Dariusz Bulski.

Organizatorami obchodów są: Urząd Gminy w Kowali oraz Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie – Trablicach.

 

MS

Kowala upamiętni 40. rocznicę śmierci księdza Romana Kotlarza komentarze opinie

  • gość 2016-08-10 22:17:58

    Jak widać cokół pod pamiątkowym kamieniem wymaga naprawy, bo się rozpada.

Dodajesz jako: Zaloguj się